لوله چدن
لوله چدن
سه شنبه, ۳۰ام دی ۱۳۹۹
فرآیند گالوانیزه
سه شنبه, ۳۰ام دی ۱۳۹۹

لوله سیمان آزبست (A/C)

لوله سیمان آزبست

لوله سیمان آزبست

از لوله سیمان آزبست در کاربردهای مختلفی استفاده می شود. لوله فشار A / C در درجه اول برای توزیع آب آشامیدنی و همچنین برای شبکه های فاضلاب و فاضلاب صنعتی و لوله کشی فرآیند استفاده می شود. لوله غیر فشار A / C برای سیستم های بهداشتی و زهکشی طوفان ، پوسته کابل های برق و کانال کار استفاده می شود. در تمام پارامترهای حیاتی ، شواهد به نفع سیمان آزبست نسبت به محصولات رقابتی مانند پلی وینیل کلراید (PVC) و آهن شکل پذیر (DI) سنگین است.

نکات مثبت لوله سیمان آزبست

مقرون به صرفه
در ارزیابی هزینه های لوله های مختلف فشار عوامل مختلفی باید در نظر گرفته شود. قیمت نهایی لوله تنها یکی از اجزای مقایسه دقیق هزینه است. به منظور قضاوت آگاهانه در مورد امکان اقتصادی طولانی مدت یک لوله ، کاربر باید هزینه های ساختمان و تجهیزات ، در دسترس بودن و ثبات قیمت مواد اولیه ، هزینه های نیروی کار ، هزینه های تولید ، نصب و راه اندازی و همچنین هزینه های مربوطه را در نظر بگیرد. به عنوان دوام محصول. تجزیه و تحلیل زیر مزیت قابل توجه و طولانی مدت هزینه لوله سیمان آزبست را نشان می دهد.
هزینه های پایین تر ساختمان و تجهیزات
فرآیند تولید نسبتاً ساده لوله سیمان آزبست به هزینه های کمتری برای ساخت و راه اندازی تبدیل می شود. این تجهیزات ، چه جدید و چه کارکرده ، به راحتی در دسترس هستند و به صورت محلی اغلب در دسترس هستند.
آهن داکتیل (DI) به دلیل ساختمان بزرگ و تجهیزات پیچیده ای که به آن نیاز دارد ، بیشترین هزینه سرمایه را نیاز دارد. به طور سنتی ، ساخت یک کارخانه تولید لوله های پی وی سی به کمترین هزینه سرمایه نیاز داشته است ، اما مشکلات مربوط به کنترل کیفیت نیاز به نصب سیستم های رایانه ای پرهزینه و پیچیده را ایجاد کرده است. در صورت ادامه این روند ، به زودی هزینه های ساخت و ساز و تجهیزات پی وی سی از لوله سیمان آزبست پیشی خواهد گرفت.
مواد اولیه: در دسترس بودن و ثبات قیمت
قیمت سیمان پرتلند ، ماده اصلی موجود در لوله A / C ، طی سالهای گذشته نسبتاً ثابت مانده است. یک بازار کاملاً رقابتی اطمینان حاصل کرده است که افزایش قیمت حداقل بوده است. علاوه بر این ، سیمان پرتلند تقریباً همیشه از طریق بیش از یک منبع به صورت محلی در دسترس است. قیمت آزبست نیز نسبتاً ثابت مانده است ، اما نوسانات قیمت آن تأثیر کمتری در هزینه های نهایی دارد زیرا بیش از 15٪ تا 20٪ مواد اولیه مصرفی را شامل نمی شود.
لوله DI وابستگی زیادی به قیمت آهن قراضه دارد که نوسان قابل توجهی داشته است. علاوه بر این ، نوع آهن قراضه مورد نیاز همیشه به صورت کافی در محل به میزان کافی در دسترس نیست و باید وارد شود. محدودیت های تجارت بین الملل معمولاً این روند را دشوار و پرهزینه می کند. تغییرات هزینه مواد افزودنی فرآیندی مانند آلیاژ منیزیم و فروسیلیس نیز باید در قیمت نهایی لحاظ شود.
تقریباً 75٪ هزینه مواد لوله PVC مربوط به رزین PVC است و به همین ترتیب ، هزینه نهایی آن نسبت به نوسانات قیمت رزین بسیار حساس است. قیمت رزین پی وی سی ، یک محصول پتروشیمی ، با قیمت های بین المللی نفت که غیر از ثبات بوده اند ، ارتباط تنگاتنگی دارد. سایر افزودنی ها ، که به همان اندازه به قیمت پتروشیمی و شرایط عرضه بستگی دارند نیز بخشی مهم در ساختار هزینه محصول هستند. علاوه بر این ، تلاش های اخیر برای جایگزینی ترکیبات بالقوه خطرناک سرب که به عنوان تثبیت کننده در فرآیند تولید استفاده می شود ، منجر به افزایش هزینه ها و خرابی لوله شده است.
تولید A / C باعث ایجاد مشاغل و صرفه جویی در انرژی می شود
از نظر هزینه های ساخت لوله ، اصلی ترین عواملی که باید در نظر گرفت هزینه ها و در دسترس بودن نیروی کار و انرژی مورد نیاز فرآیند است.
اگرچه لوله سیمان آزبست دارای اجزای کار بزرگتری نسبت به DI یا PVC است ، اما در بیشتر موارد کارگران به دانش تخصصی یا آموزش گران قیمت احتیاج ندارند. این می تواند عامل مهمی در ایجاد مشاغل محلی ، به ویژه در کشورهای در حال توسعه باشد. در مقابل ، تولید لوله های پی وی سی و پی وی سی به کارگران بسیار آموزش دیده برای مدیریت خواسته های تخصصی فرآیندهای تولید خود نیاز دارد. غالباً ، فرآیندهای پیچیده تولید نیاز به واردات تخصص از خارج از جامعه یا حتی خارج از کشور دارند.
مزیت عمده دیگر فرآیند تولید A / C این است که به میزان قابل توجهی انرژی کمتر از تولید PVC یا DI نیاز دارد. لوله A / C حدود 20٪ از انرژی مورد نیاز برای تولید لوله DI و حدود 40٪ از آن را برای لوله PVC استفاده می کند. بنابراین هزینه لوله A / C به قیمت و در دسترس بودن منابع انرژی محلی بسیار کمتر بستگی دارد. این عامل به نوسانات کمتر و صرفه جویی در هزینه های کلی برای تولید لوله های A / C کمک می کند.
عامل نهایی که باید در مقایسه هزینه های ساخت لوله های A / C ، DI و PVC در نظر گرفته شود ، هزینه اتمام و محافظت است. نگرانی ویژه هزینه محافظت ضد خوردگی برای DI است. پوشش روی و آستین پلی اتیلن می توانند به میزان قابل توجهی به هزینه نصب شده لوله DI اضافه کنند.
سهولت نصب
هزینه های نصب ممکن است درصد زیادی از هزینه کلی سیستم آب را تشکیل دهد. سهولت نصب تقریباً به اندازه ارزش لوله برای کل هزینه ها مهم است. به همین دلیل ، سهولت نسبی نصب لوله کولر به یک فاکتور مهم تبدیل شده است. تولید کنندگان لوله A / C روش کار جامعی را در اختیار پیمانکاران قرار می دهند تا هنگام تغییر لوله هنگام نصب ، آنها را دنبال کنند. علاوه بر این ، تولید کنندگان به تازگی طول های بسته شدن و اتصالات اتصال را ایجاد کرده اند که اساساً هر گونه برش لوله سیمان آزبست را از بین می برد. کاهش ناشی از زمان نصب و حذف ابزارهای برش نیز باعث کاهش هزینه های کار و تجهیزات شده است.
لوله A / C ایمن است
انتخاب نوع لوله مورد استفاده در سیستم های توزیع آب ، فاضلاب یا آبیاری نه تنها باید بر اساس ملاحظات اقتصادی ، بلکه همچنین بر اساس عوامل بهداشتی و ایمنی باشد. تجزیه و تحلیل قبلی نشان داده است که لوله سیمان آزبست دارای برتری اقتصادی مشخصی نسبت به محصولات رقابتی است. از نظر خطرات سلامتی ، تعداد زیادی از شواهد تجربی و اپیدمیولوژیکی تأیید می کنند که می توان از لوله A / C با خیال راحت استفاده کرد.
اثرات بالقوه سلامتی الیاف آزبست در آب آشامیدنی بسیار مورد توجه قرار گرفته است. این نگرانی وجود داشته است که جمعیت های در معرض غلظت بالای آزبست در آب آشامیدنی خود برای مدت زمان طولانی افزایش سرطان های دستگاه گوارش را نشان دهند. آزبست اغلب به طور طبیعی در آب آشامیدنی وجود دارد و غلظت چند میلیون فیبر در لیتر غیر معمول نیست. استفاده معمول از لوله آزبست سیمان ، سطح الیاف نسبتاً کمی را در آبی که از طریق آنها منتقل می شود ، کمک می کند.
سازمان بهداشت جهانی (WHO) به دقت مطالعات اپیدمیولوژیک و حیوانات را کنترل کرده است و در گزارشی که در سال 1991 منتشر کرد به نتایج زیر رسیده است: "مطالعه شیوع سرطان در کانکتیکات ، ایالات متحده آمریکا ، طی 35 سال انجام نشد برای نشان دادن رابطه بین استفاده از لوله آزبست سیمان و بروز سرطان دستگاه گوارش. یک مطالعه بیشتر ... که در سال 1980 منتشر شد نیز نتایج منفی را نشان داد. همچنین تاکنون هیچ مدرک قطعی از مطالعات سم شناسی حیوانات مبنی بر سرطان زایی آزبست وجود ندارد (علیرغم استفاده مکرر از دوزهای بالا). بعلاوه ، مطالعات اپیدمیولوژیک انجام شده تا به امروز شواهد کمی در مورد ارتباط بین آزبست در منابع آب عمومی و سرطان ارائه می دهد. "
طبق WHO ، الیاف آزبست بسیار بزرگ هستند و نمی توانند در طی فرآیند هضم جذب شوند. بنابراین به نظر می رسد که احتمال انتقال قابل توجهی از الیاف آزبست بیش از حد کم باشد. تمام شواهد نشان می دهد که محصولات سیمان آزبست با چگالی بالا امروزه خطری قابل تشخیص برای عموم ندارند. الیاف آزبست فقط در صورت استنشاق ، سرطان زا هستند و بلعیده نمی شوند.
از نظر خطرات قرار گرفتن در معرض کارگران صنایع معدنی و تولیدی آزبست کریستوئیل ، طی 20 سال گذشته پیشرفت زیادی حاصل شده است. سطح مواجهه فعلی در اروپای غربی از بیش از 20f / cc به کمتر از 1 f / cc کاهش یافته است. در بسیاری از کشورهای در حال توسعه کنترل گرد و غبار تا حدی بهبود یافته است که اکنون مواجهه در حداقل سطح است. این مورد در بسیاری از گیاهان تهویه هوا در هند ، نیجریه ، کره جنوبی ، مالزی و غیره وجود دارد ... علاوه بر این ، یک مطالعه اخیر که بیش از 11000 معدنکار آزبست کریستوئیل را ارزیابی کرده است ، نتیجه گرفته است که در قرار گرفتن در معرض کمتر از 50 f / cc هیچ سرطان اضافی در ریه مشاهده نشد. بنابراین ، "در سطح فعلی مواجهه شغلی ، مرگ ناشی از آزبستوز یا سرطان ریه بعید است."

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *