لوله برای لوله کشی
۹ نوع مختلف لوله برای لوله کشی و آب رسانی
دوشنبه, ۲۹ام دی ۱۳۹۹
لوله سیمان آزبست
لوله سیمان آزبست (A/C)
دوشنبه, ۲۹ام دی ۱۳۹۹

لوله چدن

لوله چدن

لوله چدن

لوله چدن لوله ای است که عمدتا از چدن خاکستری ساخته می شود. این در طول تاریخ به عنوان یک لوله فشار برای انتقال آب ، گاز و فاضلاب و به عنوان یک لوله تخلیه آب در طول قرن های 17 ، 18 ، 19 و 20 استفاده می شد.
از لوله چدن غالباً بدون پوشش استفاده می شد ، اگرچه بعداً پوشش ها و پوشش ها باعث کاهش خوردگی و بهبود هیدرولیک می شدند. در لوله چدن ، گرافیت هنگام فرآیند ریخته گری ، هنگام بررسی در زیر میکروسکوپ ، پوسته تشکیل می دهد. لوله چدن با لوله چدن شکل پذیر جایگزین می شود ، که یک توسعه مستقیم است ، و بیشتر کارخانه های تولیدی موجود در طی دهه های 1970 و 1980 به مواد جدید منتقل می شوند. لوله چدن داکتیل با چدن متفاوت است ، زیرا ورود منیزیم در طی فرآیند ریخته گری باعث می شود گرافیت به جای پوسته پوسته ، کره (گره های گرافیت) تشکیل دهد. در حالی که این اجازه می دهد مواد به صورت ریخته گری باقی بمانند ، محصول نهایی بسیار سخت تر از چدن است و باعث می شود رفتار الاستیک در سطح تنش کمتری وجود داشته باشد.لوله چدنی کمی در حال حاضر تولید می شود ، زیرا لوله چدن داکتیل به طور گسترده ای به عنوان یک محصول برتر پذیرفته شده است. بسیاری از خدمات عمومی ، شهرداری ها و صنایع خصوصی هنوز هم لوله های چدنی کاربردی را در خدمت دارند.
لوله چدن به دلیل مقاومت بالا در برابر خوردگی و در نتیجه عمر طولانی ، به طور گسترده ای برای سیستم های توزیع آب شهری استفاده می شود.لوله چدن از آهن خوک ساخته می شود. این نوع لوله ها به طور معمول از 5 سانتی متر تا 120 سانتی متر قطر ساخته می شوند.
در شرایط عادی ، انتظار می رود که لوله چدن 100 سال دوام داشته باشد. طول معمول یک قسمت لوله 12 فوت است ، اما طول های تا 20 فوت را می توان درست کرد.لوله چدن در چندین طبقه ضخامت برای فشارهای مختلف حداکثر تا 350 psi ساخته می شود.لوله های چدنی معمولاً برای محافظت در برابر خوردگی و بهبود کیفیت هیدرولیکی آنها ، در یک ترکیب قیر فرو می روند. اندازه های بزرگتر ممکن است با پوشش ملات سیمان تهیه شود.
یک اتصال مشترک برای لوله چدن ، زنگوله و شاخه است. چند رشته از جوت قبل از اینکه شاخه به زنگ وارد شود ، دور آن پیچیده می شود و سپس جوت بیشتری درون مفصل قرار می گیرد.سرانجام ، فضای بین زنگ و شاخه با یک سرب مذاب کشته می شود ، که پس از خنک شدن محکم در مفصل بسته می شود.
از ترکیبات ثبت شده گوگرد و سایر مواد و ملات سیمان شسته و رفته نیز برای اتصالات استفاده می شود. این مواد ارزان تر از سرب هستند ، اما اتصالات معمولاً انعطاف پذیری کمتری دارند.لوله فلنجی برای ایستگاههای پمپاژ ، گیاهان فیلتر و سایر مکانهایی که ممکن است لازم باشد جدا از لوله باشد ، استفاده می شود.
در صورت ضد آب بودن کوپلینگ های فلنجی باید کاملاً نصب شده و به همراه آن یک واشر تهیه شود. به دلیل نیروی ماهر مورد نیاز برای اتصالات سربی ، اتصالات مکانیکی زیادی در حال استفاده گسترده هستند و تا حد زیادی جایگزین اتصالات زنگوله ای شده اند.این کوپلینگ ها به هم پیچ و مهره می شوند و برای جلوگیری از تناسب دقیق مورد نیاز کوپل های آویز معمولی و ایجاد انعطاف پذیری در جایگذاری لوله ها طراحی می شوند.
. یکی از رایج ترین ها کوپلینگ Dresser است.لوله های چدنی نیز ارزان و مقرون به صرفه هستند. این لوله ها می توانند به راحتی متصل شوند و به راحتی برش خورده و خسته شوند. عمر آنها تا 100 سال است اما با گذشت زمان قدرت حمل آب آنها کاهش می یابد. آنها نمی توانند فشار بیش از 7 کیلوگرم در سانتی متر مربع را تحمل کنند:
لوله های چدنی به طور کلی با اسکنه و چکش بریده می شوند ، اما برای برش بهتر می توان از اره برقی استفاده کرد. برای اتصال لوله چدن از روشهای زیر استفاده می شود.

نحوه ساخت

بصورت افقی
اولین لوله چدن در قالب های افقی تولید شد ، هسته قالب بر روی میله های آهنی کوچک که به بخشی از لوله تبدیل می شوند ، پشتیبانی می شود. ریخته گری افقی منجر به توزیع ناهموار فلز در اطراف محیط لوله شد. به طور معمول سرباره در تاج لوله جمع می شود و یک قسمت بسیار ضعیف تر ایجاد می کند.
به صورت عمودی
در سال 1845 ، اولین لوله به صورت عمودی در یک گودال ریخته شد و در پایان قرن ، تمام لوله ها با این روش ساخته شدند. با استفاده از این روش ، سرباره در قسمت بالای ریخته گری جمع می شود و می توان با قطع انتهای لوله ، آن را جدا کرد. لوله های ریخته گری شده با استفاده از این روش اغلب دچار سوراخ شدن خارج از مرکز می شوند که ناشی از قرار گرفتن هسته قالب از مرکز است و در نتیجه ضخامت یک طرف لوله از طرف دیگر است.
گریز از مرکز
متعاقب اختراع آن توسط دیمیتری سنسود د لاوود ، برزیلی ، فرانسوی ، در سال 1918 ، ساخت لوله های چدنی بسیار به روش متفاوت ریخته گری گریز از مرکز تغییر یافت. در تولید مدرن لوله آهن شکل پذیر همچنان از این روش کلی ریخته گری استفاده می شود.
از لحاظ تاریخی ، از دو نوع قالب مختلف در ریخته گری گریز از مرکز لوله چدن استفاده می شده است: قالب های فلزی و قالب های ماسه ای. با قالب های فلزی ، آهن مذاب وارد قالب شد تا با نیروی گریز از مرکز تولید شده ، فلز را بر روی سطح داخلی قالب توزیع کند. قالب خارجی به طور معمول توسط حمام آب کنترل شده یا سیستم اسپری آب در برابر آسیب محافظت می شود. وقتی لوله به حدی خنک بود که بتواند از آن استفاده شود و شکل خود را حفظ کند ، قالب متوقف شد و لوله برداشته شد. لوله های تشکیل شده در قالب های فلزی به طور معمول پس از ریخته گری برای از بین بردن هرگونه تنش در لوله ، آنیل می شوند و سپس تمیز ، بازرسی ، آزمایش ، اندازه گیری می شوند (برای ابعاد) ، پوشش داخلی و / یا خارجی داده می شوند و برای استفاده ذخیره می شوند. استانداردهای لوله چدن به صورت گریز از مرکز در قالب های فلزی آب ریخته شده و توسط انجمن آثار آب آمریکا منتشر شده است.
هنگامی که با قالبهای ماسه ای گچ می خورد ، از دو نوع فرآیند تولید استفاده شد. در روش اول ، یک الگوی فلزی به طور معمول در یک فلاسک قرار می گرفت و شن و ماسه قالب گیری در فضای حلقوی بین فلاسک و الگو قرار می گرفت. سپس الگو برای ریخته گری لوله با استفاده از آهن خاکستری مذاب حذف شد. روش دوم الگوی فلزی را در پی نداشت ، اما تشکیل لایه از قالب را به روش گریز از مرکز با اندود کردن فلاسک گرم شده با مقدار اندازه گیری شده رزین حرارتی و شن و ماسه به دنبال داشت. در هر صورت ، ماشین ریخته گری پس از جامد شدن لوله و برداشته شدن فلاسک متوقف شد. لوله چدنی تشکیل شده با استفاده از این روش به طور معمول در شرایط کنترل شده دما و دما خنک می شد. همانند قالب های فلزی ، لوله به طور معمول برای از بین بردن هرگونه تنش در لوله بازپخت می شود و سپس تمیز ، بازرسی ، آزمایش ، اندازه گیری می شود (برای ابعاد) ، پوشش داخلی و / یا خارجی داده می شود و برای استفاده ذخیره می شود. استانداردهای لوله چدن به صورت گریز از مرکز در قالبهای شن و ماسه برای آب ریخته شده و توسط انجمن آثار آب آمریکا منتشر شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *