لوله سیاه و لوله گالوانیزه ، تفاوت چیست؟
پنجشنبه, ۶ام آذر ۱۳۹۹
راهنمای خرید لوله
راهنمای خرید لوله : حتما مطالعه کنید !
پنجشنبه, ۶ام آذر ۱۳۹۹

استاندارد لوله مانیسمان

لوله مانیسمان ، استانداردها

لوله مانیسمان به لوله هایی گفته می شود که در فرآیند تولید آن از هیچ گونه جوشکاری در درزی استفاده نشده است و علت قیمت بالای لوله مانیسمان نداشتن درز در فرآیند تولید آن می باشد، زیرا باعث بالا رفتن استحکام لوله در برابر تغییرات دما و فشار میشود که کاربرد بسایر بالایی دارند. همواره نقاطی که جوشکاری می شوند جزو عیوب لوله به شمار می آیند زیرا مهارت های جوشکاری و آلیاژی که دارد استحکام پایین تری نسبت به آلیاژ لوله مانیسمان دارد.در ادامه سعی بر آن داریم که استاندارد لوله مانیسمان از نظر آلیاژی و ابعادی را مورد بررسی قرار دهیم تا به راحتی بتوانید لوله مانیسمان مورد نظر خود را انتخاب کنید.

استاندارد لوله مانیسمان ، آلیاژی

لوله مانیسمان که مورد بررسی قرار خواهیم داد ، لوله مانیسمان کربن استیل می باشد که فلز پایه آن ها عنصر آهن می باشد و درصد کمی کربن و ... به عنوان آلیژ به آن افزوده می گردد. استاندارد لوله مانیسمان از نظر آلیاژ طبق ASTM A106 , ASTM A53 , API 5L می باشد. لوله های مانیسمان وارداتی به ایران هر سه استاندارد های ذکر شده را دارا می باشد، بصورتی که اگر لوله مانیسمانی که به تازگی وارد کشور شده و اثرات محیطی مانند باران و رطوبت روی آن تاثیر نگذاشته و حک آن خوانا باشد، می توان روی بدنه آن هرسه استاندارد ASTM A105 , ASTM A53 , API 5L رو مشاهده کرد. عناوین هک شده بر روی لوله ها که به عنوان استاندارد لوله مانیسمان ذکر شده است ، بیانگر آلیاژ های استفاده شده در لوله مانیسمان می باشند. همانطور که میدانید منظور از آلیاژ، درصد عناصری که به عنوان مکمل آهن در ساخت لوله مانیسمان استفاده شده اند می باشد .

جداول عناصری و آلیاژی استاندارد لوله مانیسمان به شرح زیر می باشد

استاندارد لوله مانیسمان

استاندارد ابعادی لوله مانیسمان

بعد از بررسی کردن استاندارد لوله مانیسمان ، آلیاژی ، نوبت به بررسی استاندارد لوله مانیسمان از نظر ابعاد می رسد . برای انتخاب سایز و ضخامت و وزن و ... باید از استاندارد ابعادی استفاده کنیم . برای بررسی استاندارد ابعادی لوله مانیسمان می بایست با چند واژه زیر آشنا شویم : 1- برای بیان سایز لوله مانیسمان از (NPS (NOMINAL PIPE SIZE استفاده می کنیم که سایزهای متداول لوله ها عبارت است از : ½ , ¾ , 1 , 1.1/4 , 1.1/2 , 2 , 2.1/2 , 3 , 4 , 5 , 6 , 8 , 10 , 12 , 14 , 16 , … تمامی اعداد بر اساس اینچ محاسبه میشوند. 2- بیان قطر لوله مانیسمان : NPS یک لوله لزوما با قطر آن برابر نمی باشد و با توجه به استاندارد لوله مانیسمان از نظر ابعاد میتوان از روی NPS آن به قطر خارجی لوله دست پیدا کرد. البته به این مورد توجه شود که زبان اصلی بیان سایز لوله مانیسمان NPS می باشد. همچنین اگر قطر خارجی و ضخامت لوله را داشته باشید طبق فرمول زیر میتوان قطر داخلی آن را نیز حساب کرد : قطر داخلی لوله = قطر خارجی لوله – 2*ضخامت 3- برای بیان ضخامت لوله مانیسمان از عبارت SCEDULE به اختصار ( SCH ) استفاده می شود که با توجه به جدول استاندارد ابعادی لوله مانیسمان دارای ضخامت خاص خود می باشد. SCHهای متداول در صنعت و تاسیسات به صورتSCH20 , SCH40 , SCH80 , SCH STD و ... می باشد که با توجه NPS لوله مانیسمان دارای ضخامت جدولی خود می باشد .توجه داشته باشید که در اصطلاح فارسی بجای SCH از واژه " رده " استفاده می شود .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *