لوله گالوانیزه
پنجشنبه, ۶ام آذر ۱۳۹۹
بازار لوله ، نقد و بررسی
پنجشنبه, ۶ام آذر ۱۳۹۹

لوله گازرسانی

لوله گازرسانی چیست؟

یکی از پر اهمیت ترین موضوع‌های موجود در صنعت ساختمان سازی، شهرسازی و لوله کشی مبحث انتقال گاز از ایستگاه های فشار گاز به مصرف کنندگان است. مصرف کنندگان گاز منازل ، آپارتمان های مسکونی، اداری و تجاری، ورزشگاه ها و … میباشد. ایستگاه های فشار گاز از منابع اصلی تامین گاز، تغذیه شده و گاز را با فشار کاری مورد نیاز به وسیله انشعاب از لوله با سایزهای مشخص به مصرف کنندگان ارائه می دهند. همه ی این موارد نیازمند آیتمی می باشد که بتواند گاز را از محل ایستگاهها به مصرف کننده رسانده و در صورت نیاز در واحد مصرف کننده نیز انشعابات لازم را فراهم آورد. لوله گازرسانی وظیفه ی انتقال گاز از ایستگاه تامین گاز تا مصرف کننده و همچنین انشعابات داخلی یک مصرف کننده را بر عهده دارد.

لوله گازرسانی یکی از محصولاتی است که با فولاد ساخته و به صورت گالوانیزه تولید می گردد. البته استفاده از لوله های سیاه در سیستم های گازرسانی نیز به طور محدود رایج می باشد. اما به دلیل اینکه گالوانیزه بودن لوله عملا عمر لوله را بیشتر می کند این لوله ها بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند. در مناطق مرطوب و یا در قسمت‌هایی که در گاز ارسالی به آن‌ها مقداری رطوبت دارد استفاده از لوله گازرسانی گالوانایز شده بسیار مهم است. عموما پس از تکمیل کارِ لوله گازرسانی در یک سیستم، ترجیحا آن را با رنگ پوشش می دهند.لوله گازرسانی می تواند به صورت توکار و یا روکار مورد استفاده قرار گیرد.

تاریخچه لوله گازرسانی

دلیل اصلی ابداع لوله این بود که در ابتدا به شدت نیاز به انتقال آب بود به همین دلیل لوله اختراع شد. اما پس از اکتشاف نفت، انتقال دیگر سیالات نیز مد نظر قرار گرفت. برای مدتی طولانی کاربرد لوله ها به سیالات مایع محدود می گردید. با گذشت زمان انتقال سیالات گازی شکل نیز به عنوان یک نیاز مطرح گردید و این موضوع باعث استفاده از لوله برای انتقال گاز گردید. در ابتدای کار حوادث زیادی اتفاق می افتادند. انجمن های مهندسین مکانیک به اتفاق افرادیکه در زمینه فولاد تحقیق می کردند مواردی همچون فشار کاری، دمای گاز، کیفیت اتصالات در سیستم لوله کشی، کیفت جوش در لوله های درز جوش دار و در نهایت ضریب ایمنی یک سیستم لوله کشی گازرسانی را به عنوان چالش‌های اصلی انتقال گاز شناسایی کردند و سعی بر رفع آن‌ها داشتند. این کمیته ها مطالب خود را مکتوب نمودند که همه ی اینها منجر به شکل گیری استاندارد های تولید، طراحی، ساخت و بازرسی مربوطه گردید. اصلی ترین مزیت استفاده از این استانداردها، به دست آوردن بالاترین ضریب ایمنی در عین حال کمترین هزینه ی ممکن بود. 

کمیت هایی که در این استانداردها وجود دارد در چند مرحله به یاری صنعتگران می آید. این مراحل عبارتند از:

  • مرحله تولید
  • مرحله تست محصول
  • مرحله اجرای سیستم لوله کشی
  • مرحله پیش راه اندازی سیستم به وسیله تست
  • مرحله نگهداری و تعمیرات با در نظر گرفتن کلیه مخاطرات

پیش از ارسال لوله جهت بسته بندی موارد ذیل می بایست بر روی لوله حتما درج گردد:

  1. نام کارخانه سازنده لوله Manufacturer
  2. سایز اسمی لوله P.S و یا N.S
  3. کمله گاز Gas حتما درج گردد به منظور رعایت الزامات مربوط به  ایمنی کار
  4. استاندارد مرجع طراحی و ساخت لوله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *