بازار لوله ، نقد و بررسی
پنجشنبه, ۶ام آذر ۱۳۹۹
استاندارد لوله مانیسمان
پنجشنبه, ۶ام آذر ۱۳۹۹

لوله سیاه و لوله گالوانیزه ، تفاوت چیست؟

تفاوت های لوله سیاه و لوله گالوانیزه

لوله‌ها نقش مهمی در زندگی ما دارند به طوری که نبود آن‌ها ممکن است موجب مرگ ما شوند. همانطور که میدانید ساختمان ها و منازل مسکونی به منظور رفاه ساکنین آن نیازمند تامین آب و گاز هستند چرا که گاز انرژی مورد نیاز برای گرمایش و آشپزی را تامین می کند و از طرفی زندگی کردن بدون آب نیز ممکن نیست. اما استفاده از این منابع ضروری برای زندگی بدون لوله ها چندان ساده نیست. فکر کنید که لوله کشی برای آب میسر نباشد به این ترتیب مجبور هستید هر روز صبح از خواب بیدار شوید ، تا مکانی که آب دارد بروید و آب رو کشان کشان با خود به منزل بیاورید اما اکنون با وجود لوله آبرسانی به راحتی شیر آب را باز کرده و از این نعمت خدا دادی استفاده میکنید. بنابراین لوله ها به منظور انتقال این سیالات مهم و اساسی به منازل، ساختمان ها و سایر پروژه های ساخت و ساز استفاده می شوندکه دو دسته از پرکاربرد ترین لوله آبرسانی و گاز رسانی هستند که در دو حالت لوله های سیاه و لوله های گالوانیزه مورد استفاده قرار میگیرند.

لوله سیاه

لوله های سیاه که لوله های فولادی نیز نامیده می شوند برای انتقال آب و گاز از منابع اولیه به مصرف کننده نهایی به کار می روند. از لوله‌های سایه در ساختمان های مسکونی و منازل برای تامین گاز مصرفی استفاده می شود. همچنین از لوله های سیاه مانیسمان به دلیل مقاومت آنها در برابر گرما و فشار در سیستم های آتش نشانی نیز استفاده می شوند. گرمایش و سرمایش آب موجود در مبدل های حرارتی نیازمند استفاده از لوله های فولادی است که تحمل زیادی در برابر فشار و تغییرات دما داشته باشد. لوله های فولادی می تواند توسط جوشکاری یا کوپلینگ های دیگر مکانیکی مانند رزوه و فلنج به یکدیگر متصل شوند. لوله های سیاه اساسا برای خطوط انتقال گاز و اتصال تجهیزات مصرف کننده به خطوط انتقال گاز استفاده می شوند و در واقع بیشتر به عنوان لوله گازرسانی استفاده میشوند که می توانند در بیشتر کاربردها به جز انتقال آب آشامیدنی جایگزین لوله های گالوانیزه شوند میتوان گفت که این لوله‌ها به عنوان لوله آبرسانی کارایی و کاربرد ندارند.

لوله گالوانیزه

لوله گالوانیزه نوعی لوله ی فولادی است که با فلز روی پوشش داده می شود. پوشش گالوانیزه طول عمر لوله را افزایش داده و مقاومت آن در برابر خوردگی و سایددگی و همچنین زنگ زدن افزایش میدهد و از تشکیل رسوبات معدنی جلوگیری میکند. لوله های گالوانیزه مدت زیادی از مهمترین قطعات در خطوط آبرسانی بوده و همچنان استفاده می شود. آیا میدانستید از لوله ی گالوانیزه نمی توان برای خطوط گازرسانی استفاده کرد؟دلیل این موضوع این است که پوششی که از جنس روی بر روی این لوله‌ها ایجاد شده می تواند پوسته پوسته شده و باعث مسدود شدن جریان شود.کنده شدن پوشش روی (Zn) در لوله های گالوانیزه ممکن است در نهایت به از هم پاشیدگی لوله منجر شود. با این حال لوله های گالوانیزه کاربردهای زیاد دیگری دارند. از این لوله ها می توان در فنس کشی، داربست گذاری، لوله کشی فاضلاب به عنوان لوله آبرسانی، آبیاری کشاورزی و پروژه های ساخت و ساز بزرگتر استفاده کرد و طول عمر تقریبی 40 ساله دارند. اگرچه پوشش روی از خوردگی لوله جلوگیری می کند اما خوردگی لوله های گالوانیزه سریعتر از لوله های مسی و لوله های PVC اتفاق می افتد. همچنین لوله ی گالوانیزه از لوله ی سیاه گرانتر هستند.

تفاوت های لوله سیاه و گالوانیزه

لوله سیاه همانند لوله گالوانیزه از فولاد ساخته می شود با این تفاوت که لوله گالوانیزه با لایه ای از فلز روی (zinc) پوشش داده می شود در حالی که لوله سیاه چنین پوششی ندارد. لوله های سیاه بهترین انتخاب برای انتقال گاز می باشند و به دلیل پوسیدگی و زنگ زدگی سریع آنها برای انتقال آب مناسب نمی باشند پس لوله گازرسانی مناسب‌تری هستند. در حالی که لوله های گالوانیزه به دلیل مقاومت بیشتر در برابر خوردگی و ایمن تر بودن در خطوط آبرسانی استفاده می شوند اما از این لوله ها نمی توان برای خطوط گاز رسانی استفاده شود که بالاتر علت آن توضیح داده شد. به دلیل پوشش روی اضافه شده، لوله های گالوانیزه گرانتر از لوله های سیاه هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *