لوله مانیسمان
شنبه, ۱۲ام مهر ۱۳۹۹
خط تولید لوله
لوله مبلی
شنبه, ۱۲ام مهر ۱۳۹۹

لوله آبرسانی

چه لوله هایی برای آبرسانی و جمع آوری فاضلاب مورد استفاده قرار می گیرند؟

لوله‌هایی آبرسانی که در آبرسانی و جمع آوری فاضلاب مورد استفاده قرار می‌گیرند، لوله‌هایی از جنس پلاستیکی و یا آهنی هستند. از جنس بتن و سیمان استفاده نمیشود چرا که هزینه تعمییرات و نگهداری بالایی دارند و همچنین برای محافظت در برابر مشکلات زیست محیطی، این لوله‌ها در زمینه جمع آوری فاضلاب دیگر چندان کاربرد ندارند. بنابراین معمول‌ترین لوله‌ها از نوع گالوانیزه، چدن و پلاستیک (پلیمر) است.

انواع لوله های مورد استفاده در آبرسانی و جمع آوری فاضلاب

لوله گالوانیزه


لوله‌ آبرسانی که در منازل و سیستم های ساختمانی مورد استفاده قرار میگیرند ، با نام لوله‌های گالوانیزه شناخته می‌شوند. قطر این لوله بین ۵ تا ۸ اینچ است که برای تبدیل قطرباید از اتصالات استفاده کرد. از لوله گالوانیزه برای اتصالات جوشکاری از آن استفاده نمی‌شود زیرا در برابر حرارت همچون حرارت جوشکاری، گاز اکسید تولید می‌کند. لوله‌های گالوانیزه در دو دسته فولادی و آهنی ساخته می‌شود که فولادی سبک‌تر و براق‌تر از نوع آهنی است. برای گالوانیزه کردن لوله‌های فولادی از پیل گالوانیک استفاده می‌شود. لوله آبرسانی گالوانیزه از جنس فولاد نرم است و رنگ آن اغلب خاکستری تیره است .روش تولید آن به این صورت است که ورقه فولاد را داخل قالب قرار داده سپس درز آن را جوش می‌دهند. سپس برای اینکه قالب فولاد در برابر اسید و زنگ زدگی مقاوم شود، آن را روی اندود یا همان گالوانیزه می‌کنند.دلیل رنگ این لوله نیز همین است.لوله‌های آهنی گالوانیزه نیز از جنس آهن سفید است که آن را در فلز مذاب فرو می‌برند.

لوله چدن


این لوله که در سیستم فاضلاب به کار می‌رود، به دو دسته سر تخت و سرتوپی تقسیم می‌شود که با یکسری بست‌های مخصوص طول آن را تعیین می‌کنند. لوله چدن سر توپی به دو شکل یک سر توپی و دو سر توپی است که اتصال آن با سرب و کنف انجام می‌شود. سپس داخل طوقه سرب مذاب می‌ریزند. پس از سرد شدن سرب آن را با وسایل و چکش مخصوص میکوبند و شکل می‌دهند.

لوله پلاستیکی (پلیمر)


لوله آبرسانی پلاستیکی نسبت به سایر لوله‌ها بیشتر برای سیستم آب‌رسانی و فاضلاب مورد استقبال قرار گرفته است زیرا به مزایایی دارند از جمله خواص ویژه شیمیایی و فیزیکی، مقاومت بالاتر، نصب و جابه جایی راحت و هزینه کمتر ، به همین دلیل بیشتر استفاده میشوند . البته در برخی از انواع آن صرفا در لوله آبرسانی آب سرد استفاده می‌شود.چون در حرارت بالا ممکن است کیفیت خود را از دست بدهند. این لوله‌ها تنوع بالایی دارند که به ۴ دسته معمول تقسیم می‌شوند:

لوله پلی اتیلن: از مقاوم‌ترین انواع لوله‌ های پلیمری، لوله‌های پلی اتیلن است که در برابر خوردگی، پوسیدگی و اشعه ماورای بنفش مقاوم هستند و علاوه بر اینکه سبک است، انعطاف‌پذیری بالایی نیز دارند.
لوله پی وی سی: اگرچه لوله‌های پی وی سی تقریبا شکننده بوده و در برابر حرارت، استحکام خود را از دست می‌دهند اما به علت سبکی، اتصال سریع، عدم نیاز به رنگ کاری و مقاومت شیمیایی بالا در سیستم فاضلاب به عنوان لوله تخلیه اصلی فاضلاب مورد استفاده قرار می‌گیرد.
لوله پلی پروپیلن: در آب‌رسانی سیستم‌های کوچک از لوله‌های سبز و سفید پلی‌پروپلین استفاده می‌کنند. این نوع لوله مقاومت بالایی نسبت به سایر انواع لوله‌های پلیمری دارد به همین خاطر در هر دو سیستم آب‌رسانی گرم و سرد مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما به علت حساسیت نسبت به نور خورشید و اشعه ماورای بنفش، در صورتی که در مقابل این نورها قرار بگیرد، دچار شکنندگی می‌شود.
لوله پلی بوتیلن: این لوله در ساخت و سازهای جدید چندان مرسوم نیست و یا اغلب در ترکیب با مس استفاده می‌شود. از جمله ویژگی این لوله میتوان به مقاومت نسبت به سایش و خوردگی، نارسانای حرارت و الکتریسیته و انعطاف پذیری اشاره کرد. البته به علت مقاومت کم در برابر سرما و دمای بالا و همچنین قابلیت اشتعال، چندان مورد استفاده قرار نمی‌گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *