خلاء تولید در بازار فولاد
چهارشنبه, ۱۰ام اردیبهشت ۱۳۹۹
ساماندهی آشفته بازار ورق
چهارشنبه, ۱۰ام اردیبهشت ۱۳۹۹

نگاهی به تاریخچه صنعت فولاد

تاریخچه فولاد در ایران به سال ۱۳۰۶ برمی‌گردد. در این سال حکومت وقت برای تامین نیازهای ریل آهن تلاش برای تولید فولاد در کشور را آغاز کرد. بودجه‌ای که جهت راه‌اندازی این پروژه اختصاص پیدا کرد حدود ۵/۵ میلیون تومان بود. راه‌اندازی اولیه این پروژه موفقیت آمیز بود اما به دلایل مشکلات مالی تا سال ۱۳۲۸ پروژه کنسل شد تا اینکه کنسرسیوم آلمان همکاری خود را با دولت وقت ایران آغاز کرده و پروژه را کاملا محاسبه شده راه‌ اندازی کردند. 

در واقع باید تاریخچه فولاد کارخانه‌ای در ایران را از همین جا آغاز کنیم که کنسرسیوم آلمان تجهیزات و برنامه‌ریزی اولیه این پروژه را با ضمانت تولید روزانه تا ۱۵۰ تن فولاد، اختصاص دادن یک دستگاه نورد برای کارخانه، افتتاح یک کارخانه آهک، افتتاح یک کارخانه آمونیاک، راه‌ اندازی بخش تقطیر برای کارخانه، سیستم کشش سیم، ایجاد بخش ریخته‌ گری فولاد، ایجاد بخش تولید آهن فرفورژه، اختصاص دادن دستگاه خرد کننده برای زغال سنگ‌ها و اشتغال زایی برای ۱۲۰۰ نیروی انسانی آغاز کرد.

در سال ۱۹۴۱ طی جنگ جهانی دوم آلمانی‌ها از متفقین و جبهه استالین شکست خوردند و به همین دلیل وقتی که ایران توسط نیروهای متفقین تصرف شد، آلمانی‌ها نیز مجبور شدند خاک ایران را ترک کرده بنابراین پروژه تولید فولاد در ایران نیمه کاره ماند. در آن زمان کارخانه تولید فولاد در کرج بود و با وجود این بحران هر آنچه برنامه‌ریزی شده بود از بین رفت و بناهای کارخانه به ویرانه تبدیل شده و تجهیزات نیز به تصرف نیروهای متفقین درآمدند؛ اما در سال ۱۳۴۴ فولاد ملی ایران در اصفهان پایه گذاری شد. بودجه راه‌ اندازی و سرمایه اولیه آن با صادرات گاز طبیعی به جماهیر شوروی تامین می‌شد. فولاد آریامهر در اصفهان سالانه ۵۵۰ هزار تن تولید فولاد در ایران را به عهده گرفت. تولید فولاد ایران تا سال ۸۳ با بیشترین رشد خود به سقف تولید سالانه ۱۲ میلیون تن رسید اما تحریم‌ها و مشکلات سیاسی موجب افت تولید فولاد در ایران را به همراه داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *