ضربه سنگین کرونا به صنعت فولاد
چهارشنبه, ۱۰ام اردیبهشت ۱۳۹۹
نگاهی به تاریخچه صنعت فولاد
چهارشنبه, ۱۰ام اردیبهشت ۱۳۹۹

خلاء تولید در بازار فولاد

با تولید حدود ۴۷ میلیون تن کنسانتره سنگ‌آهن و ۲۸ میلیون تن آهن اسفنجی به‌ عنوان محصولاتی در ابتدای زنجیره ارزش فولاد و همچنین ۲۷ میلیون تن شمش فولاد در سال گذشته، ‌تولیدکنندگان هریک از محصولات فوق در نظر دارند ضریب قیمتی که از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت تعیین می‌شود، برای سال‌جاری به نفع آنها تمام شود. کارشناسان معتقدند تعیین ضرایب قیمتی مناسب می‌تواند در حفظ تعادل زنجیره موثر واقع شود و سرمایه‌گذاران را به سمت حلقه‌های زنجیره ارزش سوق دهد.

طبق اعلام انجمن تولید‌ کنندگان فولاد ایران سال گذشته ۲۷ میلیون و ۲۴۰ هزار تن شمش فولاد تولید شده که حدود ۱۶/۸ میلیون تن مربوط به بیلت و بلوم و حدود ۱۰/۴میلیون تن مربوط به اسلب بوده است. تولید بیلت و بلوم فولادی در سال ۹۸، رشد قابل‌توجه ۱۸ درصدی را تجربه کرده اما تولید اسلب نسبت به سال ۹۷، رشدی نداشته است. همچنین در سال ۹۸ معادل ۱/۱میلیون تن تیرآهن، ۳/ ۸ میلیون تن میلگرد و حدود ۸۰۰ هزار تن نبشی و ناودانی در کشور تولید شده و جمع تولید مقاطع طویل فولادی با رشد ۶ درصدی به ۲/ ۱۰ میلیون تن رسیده است. همچنین مجموع تولید مقاطع تخت فولادی در سال ۹۸ با رشد ۵ درصدی نسبت به سال ۹۷ به ۹میلیون و ۹۶۰ هزار تن رسید. 

طبق آمارها تولید آهن اسفنجی در سال ۹۸ معادل ۹/ ۲۷ میلیون تن بوده که با رشد ۶ درصدی همراه بود اما این میزان رشد پاسخگوی نیاز مرحله بعدی یعنی تولید شمش نیست و خلا تولید در این حوزه باعث کمبود مواد اولیه فولاد‌سازی طی سال گذشته شد. در همین خصوص وزارت صنعت، معدن و تجارت فرصتی ۴۵ روزه را به شرکت‌های فولادی و معدنی برای ارائه گزارش کارشناسی به چهار تشکل و نهاد صنفی انجمن تولیدکنندگان فولاد، انجمن سنگ‌آهن، خانه معدن و دفتر معدن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی برای جمع‌بندی و ارائه آن به وزارتخانه داده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *